תפריט
Search
Close this search box.
חיפוש
דברו איתנו

הידרותרפיה

טיפול הידרותרפיה לבעיות קרסול, אגן וברכיים

תאור הבעיה והטיפול במים

המים הם המקום האידיאלי לשיקום הגפיים התחתונות. במקרים כמו איסור על דריכה, נשיאת משקל חלקית, תחילת חזרה לנשיאת משקל מלאה, ניידות על כסא גלגלים או בעזרת קביים, זה הזמן הכי טוב להגיע למים!

מה עושים? שמירה על טווח תנועת המפרקים שלא נושאים משקל ואין בהם תנועה (ממפרק הירך דרך הברך עד לקרסול), תרגילים אקטיביים לחיזוק השרירים התומכים, לימוד ואימון בשחייה מותאמת, טיפול פאסיבי ובו מתיחות והרפיה. במהלך הטיפול יהיו תמיד הרפיה, מתיחות וחיזוק.

למי זה מתאים? לסובלים מכאבים בברכיים אגן או קרסול, למיועדים לניתוח, אחרי ניתוח ברךירךקרסול, שברי מאמץ ברגליים, נקעים חוזרים בקרסול, לסובלים ממשקל יתר.

סוג הפעילות: פרטני, קבוצתי, מנוי לתרגול עצמאי

השיעור עצמו

לאחר שלב ההסתגלות למים ותרגילים משכיבה לעמידה, נתחיל בתרגילי שחייה בסיסיים ללא תנועה של הרגליים. הטיפול ההידרותרפי הנכון ביותר הוא שחייה עם גרירת הרגליים, במטרה לתת לקרסול, ברכיים והאגן להתגלגל לבד ולעבוד על רפיון המפרק ללא כל התערבות של המטפל. למעשה, לתת למפרק להשתחרר לבד.

בנוסף, (לא תמיד בפעם הראשונה) מתחילים עבודה על חיזוק השרירים התומכים, הרפייתם בשחייה, ולסיום התאוששות פסיבית ומתיחות.

פתיחה: הסתגלות למים לטמפ' חימום המפרק, חזרה על שיעור קודם.

תרגילים ומהלך השיעור:

התרגילאופן ביצוע ומבנה התרגילמטרת התרגיל
1. הליכה במיםהליכה כאשר הגב זקוף ללא הרמת הברך גבוה.
משך הזמן: כ- 5 -10 דקות לפי תוכנית המדריך
חימום מפרק, העלאת דופק
2. הליכה + עזרה של הידייםכמו התרגיל הקודם, רק שהפעם נעזרים בידיים לשיווי משקל ותנועה (יש ללכת במקום רדוד עד 1.20 ס"מ).עזרת תנועת הידיים טובה ליציבה ולחיזוק שרירי הידיים, הבטן והגב.
3. כיפוף הברכיים ל- 45 מעלותמחזיקים את הידיים בקיר, כאשר הראש בתוך המים ומתחילים לכופף את הברכיים בעדינות (לא להגיע ל- 90 מעלות בין הירך לבטן) כ- 45 מעלות. יש לעבוד בסטים לפי הגדרת מדריך עולם המים.חיזוק שרירי הבטן, הירך והרפיית הקרסול. יש לראות שהתרגיל לא גורם לכאבי אגן או גב (במידה וישנם כאבים, לעבור למתיחות והרפיה)
4. גלגול כף הרגלאנו מגלגלים את כף הרגל מהעקב עד לבהונות הרגליים, כאשר בכל אותו זמן הידיים מייצבות את התנועה שהיא לא תהיה קיצונית.יציבות, תנועתיות במפרק הירך, ברכיים ואגן.
5. אופנייםיושבים על נודל (בין הרגליים) ועושים עבודת אופניים ברגליים לפנים ולאחור, עם וללא עזרת הידיים.תרגיל נהדר לשחרור הקרסול, חופש בטווח התנועה של שורש כף הרגל, בכף עצמה, ובמפרק הברך.
6. תנועת דחיסהנודל תחת כף הרגל(בפלטפוס), תנועת "ניפוח סירה" עם הרגל, ברך כפופה עולה ויורדת. הנודל תמיד כשרובו בתוך המים.חיזוק השרירים האחראיים על ההליכה: ירך גדול, תאומים, כף רגל, גב הרגל.
7. נפנוף כף רגלבמהלך הליכה לפנים מכיוון המים העמוקים לרדודים, מניפים את כף הרגל בתנועה שמנסה לשחרר מבין אצבעות הרגליים משהו שנתפס עליהן - תנועת ניעור, בכל צעד.חופש תנועה לקרסול, שחרור לשריר הירך והשוקיים, הגדלת טווח תנועת הקרסול.
8. נפנוף סנפירכמו בתרגיל 7 מבחינת תנועת הכף, אך לא בזמן ביצוע התנועה, אלא בעמידה ליד הקיר ובתנועה איטית של הרגל, להרחיק את הסנפיר מעלה ולהחזיר לכיוון הריצפהעבודה חזקה יותר על טווח תנועת קרסול, שרירי השוק והירך
9. עבודה עם נודלנודל תחת כף הרגל. הרמת הרגל הצידה (לאבדוקציה) והורדה. רגל ישרה ובתוך המים. להקפיד על קצב הרמה והורדה זהים ומנח אגן נכוןחיזוק שרירי ירך אבדוקטורים ואדוקורים.
10. עבודה על גלשןתרגילי הליכה כאשר רגל אחת עומדת על גלשן. הרמה והורדה איטית של הרגל ללא בריחה של הגלשן. יש להקפיד על הרמת ברך גבוהה,שמירה על ש"מ ועיניים לפנים.חיזוק שרירים תומכי ברך, יציבה נכונה ומודעות לתנועת הרגל במרחב.
11. ישיבה על נודל "מעוגל"הנודל בצורת בייגלה. יושבים עליו כאשר הרגליים ב-90 מעלות ומניעים את האגן באיטיות לצדדים, לפנים ולאחור. לרמת קושי גבוהה יותר, אפשר לשים כדור בין הרגלייםחיזוק רצפת האגן, שרירי הבטן והרגליים
12. עמידה על כדור קוצניכף הרגל מונחת על כדור ונעה בעדינות לכל הכיווניםשיפור תנועתיות כף הרגל ועבודה על תחושת עומק
13. עבודת רגליים בפינת הבריכההיידים נשענות בעדינות על הפינה. תרגול רגלים בסגנון חזה, חתירה ומספריים. הבטן קרובה לקירעבודה על כלל שרירי הרגלים תוך חיזוק שרירי הבטן. דגש על תנועה נכונה מכיון שניתן להסתכל על הרגלים עובדות.
14. מדרגהעליה וירידה על מדרגה בגבהים שונים, תוך שינוי הרגל המובילה את התנועהתרגול תבנית הליכה נכונה ושיווי משקל. חיזוק שרירי הרגליים ושחרור מפחדים לאנשים שחוששים מנפילות ביבשה.
15. מתיחות אקטיביות בעזרת חישוקעמידת מוצא ישרה, רגל מונחת על החישוק כשהיד באותו צד אוחזת בו. רגל עולה, ללא כיפוף ברכיים, עד לגובה האגן במישור חיצי ואופקי. בתנועת קירוב ניתן לבצע הצלבה רגל מעל רגל. עבודה לאחור תתבצע כאשר החישוק מונח על העקב מאחור והיד אוחזת בו מאחורי הגוף. ניתן לבצע סיבוב/מעגל מלא לאחר ביצוע כל המישורים.
למתקדמים: שכיבה על הצד רגל תחתונה מכופפת או ישרה, רגל עליונה עם החישוק והיד שאוחזת באותו הצד. הרגל עולה במישור החיצי עד 90 מעלות וחוזרת.
הגדלת טווח התנועה במפרק הירך.
תרגילים בשחייה
16. ציפה על הגב עם עבודת רגלים חתירהציפה על הגב, הידיים נחות לצד הגוף, העורף משוחרר הרגליים בועטות בעדינות בתוך המים. דגש על עבודה ממפרק הירך, כף רגל וברכיים משוחרריםשילוב של הרפיה בעצם שכיבה על הגב עם חיזוק שרירי ירך-ברך-קרסול.
17. שחיית חזה עם כדור בין הרגלייםכדור מונח בין הברכיים, או ברמת קושי גבוהה יותר בין הקרסוליים. תוך כדי שחיה יש ללחוץ על הכדור ולמנוע ממנו "לברוח".חיזוק שרירים אדוקטורים, תוך עבודת סיבולת בינונית.
18. שחיית חתירה עם סנפיריםידיים עובדות בתנועות ארוכות ומעט רפויות, תוך כדי בעיטות גדולות ואיטיות עם הרגליים. להקפיד על ישור הברך אך לא על נעילתה.חיזוק שרירי הרגלים מהירך עד לקרסול.
19. עבודת רגליים בפינת הבריכההידיים נשענות בעדינות על הפינה. תרגול רגליים בסגנון חזה, חתירה ומספריים. בטן קרובה לקירעבודה על כלל שרירי הרגלים תוך חיזוק שרירי בטן. דגש על תנועה נכונה מכיון שניתן להסתכל על הרגלים עובדות.
20. שחייה שיקומית WESTיש לשחות חתירה ללא תזוזה של הרגליים וללא נשימה בשלב ראשוני. מתיחת הידיים הם הגורם העיקרי לגלגול הגוף ולתנועת הרפיה של הקרסול, ברך, אגן וגב.חיזוק פלג גוף עליון, הרפיית גב תחתון ורגליים
21. גרר עם ידיים חתירהלימוד ידיים חתירה בגריפה וגלגול גוף להתקדמות מקסימלית ללא עבודת רגליים, הן נגררות.חופש תנועה לכף הרגל, הארכה פאסיבית של שרירים-גב, ברכיים, שרירי רגליים, האגן מונע, הגב מקבל תנועתיות עדינה.
22. הליכה שחייהחצי בריכה (חלק עמוק) בהליכה, חצי חתירה ברגליים, ידיים שחייה, כלב קל או חץעבודה משולבת ועדינה על כוח לצד רוך, מתיחה ושיחרור מול שריר ואינטנסיביות
23. גב טיפולירגליים חתירה, ידיים לצידי הגוף, ללא תנועההורדת עומס מהגב, גרביטציה, מתן אפשרות לשחייה ממושכת יותר כולל עבודה על נשימה במים
24. גלגול גוף+ סנפירים, ידיים משוחררות לכיוון הרצפה, בעיטות ברגליים והפניית פופיק לימין ולשמאל לאט וארוך. במהלך השחייה לדרוש מהאגן להסתובב ללא ליווי הראש.גמישות,כוח ושליטה בתנועת האגן,ללמוד להשתמש בשרירי הישבן והבטן לא על חשבון האגן.

אמצעי עזר

ניתן להשתמש בסנפירים במידה ואין כאבים ויודעים איך לעבוד איתם, שחייה עם פולי, נודל או כל אביזר שיותר התנגדות (לפי הוראות מטפלי /מדריכי עולם המים).

סיום השיעור

סיום השיעור ישלב בדרך כלל גם הרפיה פסיבית, או מתיחות ספציפיות, בהתאם לתרגילים שעבדנו עליהם בטיפול. עם הזמן, העבודה והמתיחות יעשו ע"י המטופל לפני או אחרי הטיפול ההידרותרפי והמטפל יתרכז בתרגילים חדשים.

מוכנים לקפוץ למים?

07.08.22

לקוחות יקרים

ביום ראשון תשעה באב כל המרכזים של עולם המים פתוחים כרגיל למעט סניף קריית אונו – עירונית שיהיה סגור.

הסניף בבית נועם בקריית אונו בריכה טיפולית
פתוח כרגיל.