תפריט
חיפוש
דברו איתנו

פעילויות

התמודדות עם פחד מים בקבוצה

קבוצת פחד מים בשיטת WEST: איך להפוך את הפחד לנסבל ולמה קצב ההתקדמות בקבוצת פחד מים היא מהירה פי שתיים?

אומרים שצרת רבים חצי נחמה. כשמדובר בפחד מים, הפתגם הזה יכול לעודד המון אנשים להיכנס למים ולהגיד "אני יכול, אני רוצה, אפילו רוצה מאוד".

התמודדות עם פחד מים בקבוצה

סיפור על פחד מים

בחודש יולי, פרסמנו בפייסבוק על "אימון פחד מים ללא תשלום  עם אורי סלע". לפוסט היו המון שיתופים, המון רצו להירשם, שלחו פרטים ומספרי טלפון. מתוך כל אלו, רק שמונה אנשים אמרו שיגיעו, כל אחד או אחת עם סיפור מרגש יותר מהשני על הסיבה להגיע לשיעור. בסופו של דבר, הגיע אדם אחד בלבד. שלושה מהאנשים היו עם חום גבוה, אחת אמרה שלא מסתדר לה עם העבודה, אחת פצעה עצמה בטעות עם סכין באותו היום ועוד…

אם לא היינו מכירים את הקושי, היינו אומרים שהכל "סיפורי סבתא" ותירוצים אבל האמת היא, שככל שאדם דוחה יותר את שיעורי השחייה בגלל פחד, ככה הפחד הופך עמוק יותר וכאשר אנחנו צריכים להתמודד עם אותו פחד, הגוף שלנו צמרמורת וגלי חום, ומה שאנחנו עושים בסופו של דבר – זה לוותר במקום להתמודד.

כל הסיפורים על פחד מים מרתקים, אבל יש סיפור אחד שעדיין מהדהד לנו בלב: אחת הנשים (דרך אגב, היא ביטלה ולא הגיע  עדיין…) הלכה לשחות עם אחיה ואחותה כשהיתה בת 6, הם הגיעו למים העמוקים לבדם. כולם טבעו, חייהן של שתי האחיות ניצלו בזכות המציל שחש לעזרתם, אבל האח נפטר במקום.

שתי האחיות היום בגיל 40+, עדיין לא שוחות ויש להן פחד מים.

בעולם המים, אנו מקבלים עשרות פניות מדי חודש, מגילאי שלושה חודשים ועד גיל 90. אנשים שחוו טראומה מסויימת והיום הם רוצים להתמודד איתה. היופי הוא, שסיכויי ההצלחה למי שמגיע לטיפול בהידרופוביה בעולם המים, הם מעל 90%, כן 90%! וזה משנה את החיים מקצה לקצה.

מה זה בכלל פחד מים ואיך הוא נוצר?

פחד מים או הידרופוביה, נוצר מאירוע טראומתי עם מים (לפחות ברוב המקרים).

הפחד עלול להיווצר בשניה, מבליעת מים באמבטייה, גל בים שהשפריץ על הפנים, ילד שקפץ לבריכה כי היה בטוח שיש לו מצופים, ועוד…

כמובן שישנם גם המקרים הקשים יותר שמגיעים אלינו כמעט מדי יום – מישהו שנסחף בים, ילד שחילצו אותו מקרקעים הבריכה ועוד….

ישנם גם כאלה הטוענים כי פחד מים יכול לנבוע מאירועים שקרו בכלל בגלגול קודם או מצוקה עוברית, ואף ייתכן כי פחד המים נובע בכלל מטראומה שאינה קשורה למים, כגון אונס, אלימות בבית וכו'…

כיצד הקבוצה מסייעת להתמודדות?

רוב האנשים בטוחים שהם היחידים בעולם עם פחד מים, הם מתביישים בפחד שלהם, חלקם לא מספרים למשפחה, פשוט חיים שלמים ללא מים.

הקבוצה מעניקה המון כוח: כוח להתמודד, להגיע, להבין שאנחנו לא לב. ישנם אנשים שנהנים לשתף בקבוצה ויש כאלה ששומרים הכל אצלם בבטן וזה בסדר – לכל אחד אנו נותנים את המקום שלו.

המוטיבציה הגדולה ביותר להתמודד עם  פחד מים וכמעט בכל קבוצה יש אדם כזה, הוא אותו הורה שחרד ליום בו הילד שלו יהיה בבריכה והוא או היא לא יוכלו להציל את ילדם מטביעה.

בקבוצה, אם אנחנו בולעים קצת מים, זה מצחיק אותנו. כולם בולעים קצת מים, כולם חרדים, אך בתום השיעור כולם מחוייכים. ההתמדה בקבוצה היא גבוהה וכמעט שאין פורשים, זאת למרות ההתמודדות הכל-כך קשה שיש לאותו אדם עם הפחד.

כמה שיעורים?

בהתמודדות עם פחד מים, חובה לתרגל פעמיים או שלוש בשבוע – פעם אחת בקבוצה ועוד פעם/פעמיים בתרגול לבד.

התרגול הוא בדרך כלל קל מאוד, כגון: הליכה עם עיגולים, מתיחות, דברים שניתן לעשות בהליכה במים רדודים אבל מקדמים מאוד את התהליך.

הקורס כולל 10 שיעורים + 2 השלמה וכל אדם מתקדם בקצב שלו. בסיום, 80% ידעו ממש לשחות חתירה מלא עם נשימה כל 3 ו- 20% יצליחו, אך יוסיפו גם שיעורים פרטיים כחלק מהקורס.

למה שיטת השחייה WEST תגרום לנו להצליח יותר בקלות, ואיך היא מורידה את מפלס החרדה?

שיטת WEST היא שיטת שחייה הידרותרפית, המותאמת אישית למבנה הגוף ובעצם עובדת על הזוויות הנוחות ביותר לגוף. הכוונה היא שאנו עובדים על נקודת האיזון של הגוף, ללא סטרס.

מתוך נקודת הנחה שאדם עם פחד מים כבר מגיע לשיעור עם רמת סטרסט גבוהה מאוד, מטרתנו היא לרכך את הגוף, לפתוח את הנשימה ולעשות מתיחות ספציפיות, על מנת לקבל יותר אוויר ולא להתמודד עם העומק, כל עוד הסגנון אינו מושלם.

לסיכום, בשיטת WEST אנחנו עובדים עד הקצה וקצת פחות, וככה מבטיחים הארכה תמידית של השרירים, פירוק מתח וסטרס, ציפה טובה יותר כי הגוף רגוע, ובסופו של דבר, התקדמות מהירה הרבה יותר.

התמודדות עם פחד מים היא קשה, מאתגרת אבל מתגמלת ברמות שקשה לתאר. הגוף נפתח, הראש נפתח, המתח משתחרר ועל הדרך, כחלק משיטת השחייה WEST, אנחנו מטפלים בבעיות צוואר, כתף, וגב תחתון.

מתי ואיפה

סניף נווה אביבים – פתיחת הקורס ב- 30.4.19, ימי שלישי אבישג טורק מאמנת שחייה מנוסה בבריכה ובים , שחיינית  מים פתוחים מהמובילות בתחום בארץ ובעולם.

 

 

התעניינות בקבוצת פחד מים

מוכנים לקפוץ למים?
מוכנים לקפוץ למים?