תפריט
Search
Close this search box.
חיפוש
דברו איתנו

הידרותרפיה

פיברומיאלגיה

מהי פיברומיאלגיה?

תסמונת כרונית שפוגעת בשרירים, מפרקים, גידים ורצועות בכל חלקי הגוף. הסיבות לתסמונת ולמהלכה אינן ידועות. היא גורמת לכאבים, קשיון ועייפות. אזורים רבים בגוף נעשים רגישים ללחץ קל.

המלצת הרופאים לחולי פיברומיאלגיה היא לעשות פעילות גופנית. כאן יש בעיה, הרי הליכה בחוץ מכאיבה מהר בשרירים, קשה לשאת את משקל הגוף, המפרקים לא גמישים ויש קושי בהנעת הגפיים, אז הפעילות לא מתחילה אף פעם והמצב לא משתפר! המקום היחיד שכן מאפשר תנועה, הם המים. במים אין חשיבות לנשיאת משקל ואפשר להניע את המפרקים בעזרת לחץ המים לפני שבכלל מפעילי איזשהו שריר. הגוף מתעורר, הולכים, עוברים משכיבה לעמידה, לומדים לשחות, מתרגלים אופניים, נמתחים, מרווחים את המפרקים ונכנסים לאט לאט לתנועה.

הפן הנפשי – סיני

רבים מהסובלים במחלה נמצאים במצוקה. העייפות הכרונית, חוסר יכולת לתפקד בחיי המשפחה, כאבי מפרקים ועוד, גורמים לנו ללכת אחורה. אין לנו כוח להתחיל בתהליך, רבים גם מהסובלים לוקחים את החיים לקצה והמחלה היא הגורם להפסיק את המירוץ.

לפני שמתחילים את הטיפול, צריך לחשוב טוב מתי זה התחיל? ומה השינוי הקיצוני שעשיתם קרוב לתחילת המחלה, כגון: זוגיות, משפחה, עבודה, אסון ח"ו וכו'. פעמים רבות איננו יודעים להכיל את השינוי והגוף מחזיר לנו! הייתי ממליץ לספר למטפל עולם המים ואולי אף לכתוב ולשלוח מייל עם כל סיפור החיים. פעמים רבות אנו עולים על שורש הבעיה דרככם ומקצרים את התהליך.

אם מצליחים ללכת מספיק אחורה, מגלים שהגוף נתן לנו סימנים נוספים ולא ישר הביא לנו את המחלה, כדוגמת כאבי גב, מגרנות, כאבי מפרקים וכו'. צריך לנסות להיזכר אם ניתן, מה היו הכאבים הראשוניים? (לא חובה להתייחס לחלק זה, אך איזון גוף נפש חשוב לא פחות מהתרגילים).

מה אנו מרגישים בזמן פעילות גופנית?

בד"כ אנו מרגישים עייפות וכאב ולכן חשוב לנו לדעת מהי מידת הכאב, טווחי התנועה, מה הכי חשוב לנו בחיים, ובעיקר מה הכי מפריע לנו לתפקוד היום יומי. ברור שבזמן פעילות גופנית שאינה מותאמת אישית, העייפות תהיה גדולה ולא יהיה ניתן להתקדם.

איך מתחילים (אבחון)?

פשוט מאד – מתקשרים למרכז השחייה וקובעים אבחון.

באבחון, אנו בודקים את הכל: הפן הנפשי, ספורטיבי, הידרותרפי, סיני, דופק ואיזון הגוף.

מתחילים בהליכה תוך כדי שיחה, ולאט לאט מנסים לראות איזה תרגילים ניתן לעשות ומה ישפר את הכאבים, מצב הרוח וההסתגלות למים. לאחר 24 שעות מהאבחון מתקשרים למשרד ומדווחים על ההרגשה לחיוב ולשלילה. שיחה זו חשובה לנו מאוד על מנת לבנות תוכנית טיפול ל- 3 חודשים המשלבת עבודה אקטיבית והרפיה פסיבית.

שחיית WEST , השיטה ההידרותרפית הטובה ביותר לפיברומיאלגיה 

שיטת ווסט פותחה במטרה לטפל בבעיות גב תחתון וצוואר, תוך התאמת סגנון למבנה הגוף, בדיוק כמו בפיברו שאנחנו חייבים להיות מאוד מדוייקים לגבי אופי התרגיל, דרגת המאמץ והזוויות.

שיטת השחייה ווסט לוקחת את הגוף עד הקצה אבל טיפה פחות על מנת להוריד מתח מהשרירים ומהמפרקים בדיוק מה שאדם עם פיברומיאלגיה צריך

למרות ההמלצה הכמעט גורפת שלנו  ללמוד שחיית ווסט בקבוצה, אנשים שרוצים ללמוד שחייה על מנת לקבל את ארגז הכלים הטוב ביותר לגוף ולחיים ויש להם פיברו חייבים לשלב גם טיפול פרטני 1 על 1( בנוסף ללימוד הקבוצתי) על מנת לתמוך בקורס ובעיקר להרפות עוד את השרירים.

על הטיפול במים

לאחר האבחון ושיחת הטלפון 24 שעות אחרי הטיפול ואחרי שהבנתם כי הכי נכון לטפל בעצמכם בעולם המים, אנו מתחילים להציב מספר מטרות:

  1. הסתגלות למים
  2. הרפיית שרירים ומפרקים
  3. חיזוק שרירים
  4. תחילת תרגילי שחייה.

מתחילים בהליכה במים, נשימות, תרגילי ציפה (על מנת לראות את מרכז הציפה), בודקים שכיבה על המים ועמידה.

הכיוון הוא לבנות את השרירים הגדולים בגוף על מנת לשמור על המפרקים ומסיימים בהרפיה בשכיבה על הגב או על הבטן, בהתאם להרגשת המטופל.

בכל שיעורטיפול עובדים וחוזרים על השיעור הקודם, ומנתחים את התרגילים משיעורי הבית (אם נעשו כאלה בבריכה).

מטופלים שסובלים גם מפחד מים מתחילים הסתגלות ראשונית של הרפיה ורגיעה במים, ורק אח"כ עוברים לתרגילי חיזוק. על מנת להצליח בטיפול, צריך לפחות פעמיים בשבוע להיות במים ולקבל מכם פידבק קבוע. פידבק זה מהמטופל, עוזר לנו להגיע לתוצאות מהירות יותר וכן על מנת לדעת להתאים לכם את התוכנית, האימון והטיפול הנכון.

דוחות מטיפולים ומטפלים קודמים

ככל שנקבל יותר מידע מהמטפלים השונים דרך הטלפון (אם תתנו לנו לדבר עם המטפלים הקודמים), נצליח ביחד להביא אתכם לתוצאות טובות יותר ובזמן מהיר יותר.

תרגילים שונים שניתן לעשות לבד

לאחר שבוע, המטפל/ת בונה עבורכם סדרת תרגילים המותאמת לכם אישית. אנו מאפשרים לכם לתרגל לבד, רק כשאנו יודעים בוודאות כי אין סיכוי לגרימת נזק ולכן חשוב להבין ולתרגל מספר פעמים עם המטפל.

תרגילי שחייה, הרפיה וחיזוק לבעיות גב, מתאים גם להסתגלות למים וגם לפיברומיאלגיה.

יוצאים ממעגל העייפות, מצליחים לקום בבוקר, מתמידים בפעילות הגופנית ופותחים פתח גדול לשיפור משמעותי במצב, ירידה בכאבים וחזרה לתפקוד יומיומי מבלי לבטל פגישות, בלי לקצר נסיעות וחופשות.

ההצלחה שלכם היא ההצלחה שלנו!

מחכה לכם הפתעה נעימה, מאתגרת ומשפרת.

בהצלחה ובברכת רפואה שלמה,

צוות הניהול המקצועי של עולם המים

מוכנים לקפוץ למים?

07.08.22

לקוחות יקרים

ביום ראשון תשעה באב כל המרכזים של עולם המים פתוחים כרגיל למעט סניף קריית אונו – עירונית שיהיה סגור.

הסניף בבית נועם בקריית אונו בריכה טיפולית
פתוח כרגיל.