תפריט
Search
Close this search box.
חיפוש
דברו איתנו

הידרותרפיה

הידרותפיה ל- (CVA (Cerebro Vascular Accident – אירוע מוחי

מהו CVA

הוא מעין התקפת מוח, אספקת הדם לחלק מהמוח נחסמת בפתאומיות ואותו חלק של המוח פוסק מלתפקד. השיבוש בזרימת הדם למוח יכול לנבוע מחסימת כלי דם למוח עקב קריש דם (thrombus) או תסחיף שמגיע מכלי דם גדול או מהלב, או מקריעת כלי דם הגורמת מצד אחד להפסקה בזרימת הדם הסדירה לחלקים במוח ומצד שני לשפך דם במוח. הרוב המכריע של אירועי מוח, ובמיוחד הקלים שבהם נגרמים כתוצאה מהפרעה בזרימת הדם עקב קריש או תסחיף.

הפן הנפשי סיני

האירוע ברוב המקרים לא קורה פתאום ויש לו הרבה סימנים מוקדמים: מתח בצוואר, חוסר גמישות בגוף, כאבי גב, שומן ועוד. אם אתם נמצאים בלחץ מתמיד, אתם בהחלט נמצאים בקבוצת סיכון לאירוע מוחי.

לאחר שלא שמענו לסימנים הקודמים (ב- 90% מהמקרים ישנם סימנים), הגוף קורס והרבה פעמים משתתק חצי גוף.

מה אנו מרגישים בזמן פעילות גופנית?

לאחר השיתוק אנו מתחילים שיקום בבית חולים (תלוי באופי הפגיעה). אחת הבעיות העיקריות בשיקום היא עבודה על חיזוק שרירים מהר מדי, ללא הארכת הצד הפגוע ובכך ממשיכים לחזק את חוסר האיזון בגוף.

במהלך הפעילות הגופנית אנו צריכים לבדוק שלא לעלות את הדופק מדי ולהחליט האם לאזן דרך הצד החזק ולעבוד עליו, או לחזק ולהאריך את הצד החלש (הקביעה נעשית ע"י המטפל בהתאם לציפת המטופל).

איך מתחילים (האבחון)

מתקשרים למשרד עולם המים וקובעים אבחון עם אחד מהמנהלים המקצועיים שלנו ל- 45 דקות.

באבחון אנו בודקים את הכל: ספורטיבי, הידרותרפי, סיני, דופק ואיזון הגוף.

מתחילים בהליכה (בעזרת הידיים אם ניתן) תוך כדי שיחה ולאט לאט מנסים לראות איזה תרגילים ניתן לעשות ומה ישפר את הכאבים, מצב הרוח וההסתגלות למים. לאחר 24 שעות מהאבחון, יוצרים קשר ומדווחים על הרגשה לחיוב ולשלילה. שיחת טלפון זאת חשובה לנו מאוד על מנת לבנות תוכנית טיפול ל- 3 חודשים שמשלבת עבודה אקטיבית ופסיבית.

על הטיפול במים

לאחר האבחון ושיחת הטלפון 24 שעות אחרי הטיפול ואחרי התובנה שהמים יכולים לעזור מאוד, אנו מתחילים להציב מספר מטרות: 1. הסתגלות למים, הכוללת נשימה, ציפה… 2. הרפיית שרירים ומפרקים 3. חיזוק שרירים 4. תחילת תרגילי שחייה. 5 מחליטים האם עובדים על צד ימין או שמאל (החזק או החלש).

מבנה השיעור/טיפול: הליכה במים, נשימות, תרגילי ציפה (על מנת לראות מרכז ציפה), בודקים שכיבה על המים ועמידה. המטרה היא לבנות את השרירים הגדולים בגוף על מנת לשמור על המפרקים ומסיימים בהרפיה. לאחר שלב ההסתגלות מתחילים לעבוד על שחייה מותאמת שיקומית.

כל שיעור/טיפול חוזרים על השיעור הקודם ומנתחים את התרגילים משיעורי הבית (אם נעשו כאלה בבריכה).

בשבועיים הראשונים הטיפול יעשה רק ע"י המטפל (ללא שיעורי בית- על מנת לא לגרום נזק). ברגע שאנו רואים שיש עצמאות במים אז נתחיל בעבודה אפילו יום יומית.

מטופלים שסובלים גם מפחד מים מתחילים הסתגלות ראשונית של הרפיה ורגיעה במים ורק אח"כ עוברים לתרגילי חיזוק. על מנת להצליח בטיפול, צריך לפחות פעמיים בשבוע להיות במים (לא בהכרח בטיפול פרטני אלא עבודה עצמאית בבריכה רגילה) ולקבל משוב קבוע מהמטופל. משוב זה עוזר לנו להגיע לתוצאות מהירות יותר ולהתאים את התוכנית האימון והטיפול הנכון.

דוחות מטיפולים ומטפלים קודמים

ככל שנקבל יותר מידע מהמטפלים השונים דרך הטלפון (נשמח לקבל פרטים על המטפלים הנוספים ולעמוד איתם בקשר) נצליח ביחד להביא אתכם לתוצאות טובות יותר ובזמן מהיר יותר.

תרגילים שונים שניתן לעשות לבד

  • נשימה – יד אחת בקיר, כיפוף ויישור של הרגליים. בכל פעם עושים בלונים במים במטרה להרגיל את הנשימה לעבודה במים.
  • שכיבה ועמידה – שכיבה על המים בעזרת המדריך ומציאת נקודת האיזון לעמידה לבד (ע"י עזרת היד החזקה והנשימה).
  • עמידה משכיבה על הגב – שכיבה על הגב ועמידה ע"י כיפוף הגוף ובלונים מהאף.
  • תחילת תנועה על הגב עם סנפיר אחד.
  • שחיית גב עם 2 סנפירים, רק יד אחת עובדת בתחנת רוח (יד חלשה מתגלגלת).
  • שחיית גב עם שתי ידיים
  • אלכסונים ושיווי משקל – הליכה תוך כדי נגיעה ברגל נגדית, אצבעות לבהונות רגליים
  • קואורדינציה – יד לעקב רגל נגדית מאחורי הגב.
  • הליכה על קצות אצבעות – ללא עזרת ידיים ועם עזרת ידיים (יציבות).
  • התמצאות במרחב – שחייה בסיסית עם עיניים עצומות (לראות האם שחינו ישר).

מטפלי ומדריכי עולם המים יתאימו לכם את התרגילים הנכונים מתוך ניסיון עשיר שנים וממאות תרגילים נחמדים, מגוונים, מהבסיסיים ביותר ועד למשולבים ומורכבים.

ההצלחה שלכם היא ההצלחה שלנו! מחכה לכם הפתעה נעימה, מאתגרת ומשפרת.

בהצלחה!

צוות ניהול מקצועי עולם המים

מוכנים לקפוץ למים?

07.08.22

לקוחות יקרים

ביום ראשון תשעה באב כל המרכזים של עולם המים פתוחים כרגיל למעט סניף קריית אונו – עירונית שיהיה סגור.

הסניף בבית נועם בקריית אונו בריכה טיפולית
פתוח כרגיל.