תפריט
Search
Close this search box.
חיפוש
דברו איתנו

מרכז מידע

מרכז מידע

מה ההבדל בין השחייה ההידרותרפית WEST לבין השחייה התחרותית ושיטות שחייה אחרות בעולם?

במאמר זה ננסה לעשות השוואה בין השחייה התחרותית המקצוענית, שיטת השחייה ההידרותרפית  WEST ושיטות שחייה אחרות בעולם

נדבר בעיקר על חמישה פרמטרים חשובים:

 1. עומק מתיחה

 2. רגליים

 3. תזמון החלפת הידיים

 4. נשימה (מנח נשימה ותזמון נשימה)

 5. גלגול גוף ורוטציה של הגוף

מה אדם שמתחיל לשחות רוצה ?מה הן המטרות שלו?

כולם אומרים שהם רוצים להרגיש טוב, לשמור על אורך חיים ספורטיבי, לא להיפצע ואם אפשר אז גם לשפר מהירות. שיפור המהירות אמנם מוזכר אחרון, אבל ללא ספק אנשים מצפים להשתפר, ומהר.

לפני שנתחיל חשוב להבין משהו בסיסי על שיטת השחייה WEST –  כשאנחנו שוחים בשיטה זו אנחנו מתייחסים לגוף שלנו כאילו קיימת פריצת דיסק בצוואר בחוליות C6 ו-C7 ובגב התחתון  בחוליות L2 ו-L3. ההסתכלות הזאת על שחיין גורמת לנו להבין 3 דברים :

 1. אסור לעשות תנועות קיצוניות
 2. חייבים להתאים את הסגנון למבנה הגוף שלנו, טעות בהתאמה יכולה להכאיב לנו בגב.
 3. רוב התרגילים שמייקל פלפס עושה, יפים לצפייה אבל כנראה לא מתאימים לנו וגם אם נצליח אותם נשחה הרבה יותר לאט.

מה ההבדלים בין שיטת WEST לבין שיטות אחרות בהתייחס לחמשת הפרמטרים החשובים שהזכרנו?

 1. עומק המתיחה

בשחייה התחרותית מותחים את היד 5-7 ס"מ מקו המים במטרה מאוד ברורה לגרוף כמה שיותר מים מרגע הכנסת היד למים. לעומת זאת, בשיטות אחרות אומרים לנו למתוח את היד בזווית של 45 מעלות כלפי מטה, ואז נשאלת השאלה המרכזית: למה לי לפספס כלכך הרבה גריפה? למה לא למתוח יותר קרוב לקו המים?

בשיטת השחייה ווסט אנחנו אנחנו חושבים על הארכת הגב התחתון ומציאת עומק המתיחה האופטימלית בהתאם לגמישות השחיין.

לדוגמה: שחיין לא גמיש שינסה למתוח את היד קרוב לקו המים כמו בשחייה התחרותית ישקע, ובמקום למתוח את הגוף ואת הגב התחתון הוא יעצור את עצמו במים.

עומק המתיחה האופטימלי האישי ללא סטרס יגרום לנו להוריד סטרס מהצוואר, יאריך את זוקפי הגב, יצור ציפה טובה יותר במים ובסופו של דבר אנחנו נשחה משמעותית הרבה יותר מהר.

מומלץ לצפות באורי סלע, מייסד של שיטת השחייה הבריאה בעולם WEST, מסביר בקורס מדריכי שחייה, איך עומק מתיחה משפיע על הארכה וטיפול של הגב התחתון.

   1. עבודת רגליים

בשחייה התחרותית מדברים כיום על יותר ויותר רגליים, עד כדי כך שאם לפני 20 שנה היו עובדים בקושי 5% מהאימון על רגליים, היום בגלל תנועת הדולפין וחשיבותה יש שחיינים שמתאמנים 30% מהאימון על רגליים, או כמו שמאמנים רבים אומרים:

It's all about the legs

בשחייה התחרותית שוחים בין 4 ל-8 תנועות רגליים לכל סט ידיים, ולעומתה בשיטות אחרות שוחים 2 תנועות רגליים על כל 2 תנועות ידיים.

בשיטת WEST הרגליים לא עובדות כלל!!  אלא יותר נגררות במים, או במילים אחרות, רק המתיחה יוצרת את תזוזת הרגליים, ממש כמו שקטר גורם לתזוזה של הקרונות.

נוכחנו לדעת שאנשים מעל גיל 18 שגוררים רגליים גם משחררים גב תחתון, שחרור הגב התחתון יותר ציפה הרב יותר טובה, הארכה טובה שיותר של הידיים ובכך שוחים הרבה יותר מהר.

 1. תזמון החלפת הידיים

בשחייה התחרותית מכניסים חזק את היד למים וההחלפה די דומה לטחנת רוח, על מנת להשתמש בהרמת המרפק להישענות טובה יותר על המים. בשיטות אחרות שוחים בצורה של יד מחכה ליד.

ב-WEST  ראינו שאם אנחנו שוחים באופן של יד מחכה ליד, או של דקירת היד במים, נוצר לחץ על הצוואר, כאבי כתף ועוד…..

לכן בשיטת WEST המרפק יוצא מהמים רק כשהיד נמתחת לאט ועד הסוף. גלגול הגוף נוצר על ידי המתיחה, ורק המתיחה היא זו שגורמת ליד לצאת.

או במילים אחרות, כאשר המפרק יוצא מהמים מתחילים גריפה

מומלץ לקרוא את המאמר המלא על תזמון החלפת ידיים בשחייה>>

 

 1. תזמו נשימה

גם בשחייה התחרותית וגם בשיטות אחרות יש רוטציה כל הזמן, והמטרה העיקרית היא לנשום כמה שיותר מהר על מנת לשמור על הראש  בקו זרימה, שזה מעולה לשחייה התחרותית ובמיוחד למרחקים הקצרים. הגוף מתגלגל ל-45 מעלות ואפילו 55 מעלות בנשימה.

בניגוד לשיטות הללו, ב-WEST אנחנו מתגלגלים ל-90 מעלות על מנת ליצור אפס עבודת צוואר ואפס עבודה של הגב התחתון. עם השנים ראינו שכאשר מנטרלים את הצוואר והגב התחתון, הגוף מתחמצן תוך זמן כפול וכך ניתן לשחות מרחקים גדולים במהירות גבוהה יותר.

שחרור של הצוואר בזמן שחייה עוזר לפרק מתח וסטרס תוך כדי שחייה.

הרבה אנשים נושמים לא נכון, מנסים לשחות בדרך שפחות מתאימה להם ומה שקורה להם בסופו של דבר זה לשקוע, לעבוד חזק עם הצוואר ובעיקר הרגשה שאין לנו אוויר.

מומלץ לצפות בסרטון של אורי סלע מסביר על תזמון נשימה נכון בחתירה ואיך הוא יגרום לכם לשחות יותר מהר:

 

 1. גלגול גוף ורוטציה של הגוף

בשחייה התחרותית ובשיטות אחרות מגלגלים את הגוף חזק, משתמשים בשרירי הליבה ועובדים עם האגן בכל תנועה ותנועה .

נסו לרגע לדמיין שיש לכם כאבים בגב התחתון ואתם יוצרים הצלבה מהירה של הגוף??!!!!

הכאב החד שתרגישו יהיה בלתי נסבל.

בשיטת WEST אסור לעבוד חזק עם האגן. אנחנו מותחים את היד ממש לאט בעומק הנכון ועם התאמת הזוויות הנכונות לנו, דבר שיוצר בעצמו את הרוטציה אבל ללא מניפולציה.

***

יש כמובן עוד דגשים שמבדילים את שיטת ווסט מהשחייה התחרותית ומשיטות אחרות, כגון כמה לקפל את היד בגריפה, איפה לסיים גריפה, גובה הראש, איך נושמים ועוד…

 לאחר ששיקמנו וטיפלנו בעשרות אלפי אנשים מכל העולם הגענו למסקנה שהבסיס בשחייה זאת ההבנה שאם אתם משחררים את הגב התחתון (מרכז האנרגיה של הגוף), משחררים את הצוואר (מרכז הנפש, הרגש והסטרס בחיים), אתם גם מטפלים בגב התחתון ובאיזון הגוף בכלל וגם שוחים הרבה יותר מהר.

כל אדם הוא מיוחד, ולכן לכל אחד מתאים ה-WEST  האישי שלו.

 

מוכנים לקפוץ למים?

07.08.22

לקוחות יקרים

ביום ראשון תשעה באב כל המרכזים של עולם המים פתוחים כרגיל למעט סניף קריית אונו – עירונית שיהיה סגור.

הסניף בבית נועם בקריית אונו בריכה טיפולית
פתוח כרגיל.