west logo heb white
תפריט
Search
Close this search box.
חיפוש
דברו איתנו

מרכז מידע

מרכז מידע

תזונה נכונה למדריכי שחייה ומטפלים במים: איך ומה צריך לאכול בזמן העבודה

טיפים למדריכים, מטפלים ומאמנים: כך תשמרו על תזונה נכונה בעת שגרה עמוסה בעבודה במים

יש אנשים שעובדים מול מחשב ויש מטפלים/מדריכי שחייה שעובדים במים במשך ארבע, שש ואפילו עשר שעות במים.

עבודה במים היא עבודה נפלאה, היא שומרת על המפרקים, תנועתיות הגוף, מעצימה באנרגיות אבל יכולה להיות מסוכנת כאשר אנחנו לא אוכלים תוך כדי עבודה במים.

מרבית המאמנים והמטפלים במים נמצאים בלוח זמנים עמוס באימונים ותמיד אומרים שאין להם זמן לאכול. כשהם יוצאים מהמים הם אוכלים כמות גדולה מהרגיל וחלק מזה פשוט הולך ליצירת שומן. 

לא לאכול בזמן עבודה באימון יכול ליצור עייפות מואצת של הגוף, פגיעה ביכולת הריכוז והסובלנות, פגיעה במפרקים ולפעמים גם לחוסר אפשרות של הגוף לחמם את עצמו (חוסר תזונה יכול לגרום לקור, רעידות וכך לנעילה של השרירים בגוף, במיוחד בכפות הרגליים).

תזונה נכונה למדריכי שחייה ומטפלים במים

במהלך אימון או טיפול במים, המטפל מוציא אנרגיה ואף מזיע יותר מהמטופל (בגלל משך השהיייה הארוך במים, בייחוד, באימון במים חמים של 33-35 מעלות בבריכה הידרותרפית). המטפל זורק את הילד באוויר, מדגים תנועות, שוחה ובעצם – שורף קלוריות ואנרגיה. כאשר המאמן רק שותה מים ושוכח לאכול, יכול להיווצר תהליך של היפונתרמיה – הגוף מוציא את הנתרן מכלי הדם ויוצר דילול בדם. בדרך כלל, בעיית דילול הדם תיווצר כאשר העבודה במים נעשית מעל לשעתיים.

חוסר באספקת מזון בעת פעילות גופנית לאורך זמן תגרום לשריר לתפקד באופן חורק וליצור לחץ על המפרק, על הגב התחתון ועל חוסר נוחות כללית בזמן העבודה ובעיקר אחרי.

במקרים רבים חוסר נתרן בדם גורמת ל- היפונתרמיה (שימו לב, לא מדובר בהיפותרמיה = גוף קפוא, אלא בהיפונתרמיה שמשמעותה דילול דם) אשר יכולה לגרום לבלבול, חוסר אנרגיה, תשישות ואף לכאבי ראש.

מטפלים ומאמנים רוצים לתת הכל ולהשקיע במטופלים שלהם. על מנת למקסם את יכולות המטפל, יש להקפיד על תזונה נכונה גם במהלך שגרת הטיפולים במים.

אחת ההמלצות של צוות עולם המים לפתרון בעיית העומס בשגרה אשר מונעת אכילה ושתיה מסודרת בקרב המאמנים, היא להכין ולשתות משקה איזוטוני(משקה אנרגטי).

איך מכינים משקה איזוטוני?

משקה שאינו דורש השקעה כלכלית ומעשית רבה ועונה על דרישת אספקת המזון והמים במהלך שגרת האימונים. משקה איזוטוני הינו משקה פחמימות שמהול במלח ופחמימות. מכינים אותו בעזרת ערבוב של חצי ליטר מים, חצי ליטר משקה פרי וקמצוץ מלח. 

בעת הערבוב של המיץ עם המים, אנו מורידים את אחוזי הפחמימות שנמצאים במיץ לחצי כמות: כלומר, במיץ יש כ- 11% פחמימות ולאחר המהילה נקבל משקה עם 5.5% פחמימות.

המשקה מהווה הזרקת פחמימות לתוך השריר, אינו מכניס הרבה סוכרים לגוף ומאפשר למאמנים להיות ערניים לאורך זמן ארוך יותר.

בנוסף, ניתן להניח קופסא עם מזונות כמו פירות יבשים, תמר ובננה, בצמוד לשפת הבריכה, ולאכול בין אימון לאימון.

ההמלצה האישית שלנו היא לקחת קומפוט עם קוואקר, תפוחים, אגסים ובננות, ולאכול בין אימון לאימון על שפת הבריכה.

המלצות תזונה למטפלים במים – מה לאכול כאשר עובדים כ- 3-4 שעות?

סנדוויץ כ- 15 דקות לפני העבודה

אופציה אחת, לשתות משקה איזוטוני כ- 3/4 ליטר סה"כ, קצת, כל כמה זמן.

אופצייה שניה, לשתות מים ולקחת כל 45 דקות פרי (1/2 בננה, 2 תמרים, אגס).

המלצות תזונה למטפלים שעובדים כ- 5-6 שעות במים

חובה לאכול לפני, לשתות מים עם פירות או משקפה איזוטוני. רק לאחר 3 שעות במים צריך משהו מוצק כגון חצי סנדוויץ (או שלם), חטיף חלבון, חטיף אנרגיה ועוד..

שתייה של מים בלבד במשך 6 שעות במים חמים עלולה להיות מסוכנת!!

תזונה ושתיה נכונה תקנה למטפל/למאמן כוח, אנרגיה, ריכוז, חום ובסופו של דבר, מעבר לעובדה שתזונה נכונה שומרת לנו על הגוף, היא גם תעזור לנו לתת הרבה יותר למטופל או השחיין שלנו ובכך להיות מטפלים הרבה הרבה יותר טובים.

מוכנים לקפוץ למים?

07.08.22

לקוחות יקרים

ביום ראשון תשעה באב כל המרכזים של עולם המים פתוחים כרגיל למעט סניף קריית אונו – עירונית שיהיה סגור.

הסניף בבית נועם בקריית אונו בריכה טיפולית
פתוח כרגיל.