תפריט
Search
Close this search box.
חיפוש
דברו איתנו

מרכז מידע

מרכז מידע

הדרך להילחם בתופעת העייפות הכרונית בגיל השלישי

תופעת העייפות הכרונית בגיל השלישי

מאת אורי סלע, הבעלים של רשת מרכזי עולם המים ומייסד שיטת ה-WEST

כולנו חווים תחושת עייפות במהלך היום, עייפות אשר לעיתים מובילה לתפקוד ירוד בעבודה ובחיים האישיים. על אחת כמה וכמה בני הגיל השלישי הסובלים מעייפות כרונית, בין אם כתוצאה מחולשה פיזית של הגוף או בשל השגרה היומיומית הקבועה. דווקא בגיל השלישי, בו הבריאות הולכת ומתרופפת מחד ומצד שני הזמן הולך ומתפנה, חשוב להשקיע יותר בכושר הגופני ובפעילות ספורטיבית שתשמור על בריאותנו הפיזית ותרומם את מצב הרוח.

עם השנים, הגוף הולך ונחלש, יעילותן של המערכות הפיזיולוגיות פוחתת, זרימת הדם ואספקת החמצן בירידה. כל אלו גורמים לירידה אנרגטית ולעייפות כרונית אשר מקשות על תפקוד הגוף והמחשבה. מצב זה של חוסר אנרגיה לעיתים קרובות פוגם במידת האושר ועלול אף להוביל לדיכאון קליני, לפגיעה בביטחון העצמי ולבעיות בריאותיות.

לכולנו ברור שאחת ההמלצות הראשונות שיהיו לרופא שאליו נפנה במצב הזה, תהייה לבצע פעילות גופנית. עיסוק קבוע בפעילות גופנית מניב תועלות רבות והשפעותיו על חיינו הן מיידיות. הן במישור הבריאותי, הן במישור האסתטי והן מבחינה פיזיולוגית ונפשית.

אם כן, מדוע אנו מתקשים בביצוע פעילות גופנית? במהלך רוב חיינו הבוגרים אנו מתרוצצים בין העבודה לטיפול בילדים וכשמתאפשר, את הזמן הנותר אנו משתדלים למלא בבילויים ובמנוחה. השקעת הזמן בפעילות גופנית דורשת מאמצים רבים והתמדה, שמצליחים לייאש רבים מאיתנו. בשלב המאוחר של חיינו הבוגרים, המטלות והעומס פוחתים וזמננו מתפנה באופן ניכר, אולם דווקא בתקופה זו של חיינו נמנות הבעיות שהוזכרו קודם. בגילאים אלו אנו חשופים יותר לפציעות והמחשבה על עיסוק בספורט הופכת מרתיעה. פעילויות ספורט כמו ריצה או אימוני כוח עלולות להיות אינטנסיביות, לא נוחות ולהוביל לפציעות, אך פעילויות אחרות חשובות ומומלצות בכל גיל ובפרט בגיל השלישי.

שחייה ופעילות גופנית במים הן בטוחות מאוד (מכיוון שמשקל הגוף בתוך המים קטן והלחץ על העצמות ועל המפרקים מצטמצם מאוד) וביכולתן למנוע פציעות עתידיות ובעיות בריאותיות. כמו כן, ניתן לשלב בפעילות הגופנית גם שחייה טיפולית, אשר בבסיסה מיועדת לטפל בבעיות בריאותיות, בכאבים ובפציעות. השחייה מחזקת את העצמות ומפחיתה את הסיכון ללקות באוסטאופורוזיס, היא מחזקת את השרירים, משפרת את פעילות הלב ומגדילה את נפח הריאות. כאשר מתבצעת באופן סדיר, שחייה מגמישה את המפרקים, את הגידים ואת הרצועות ומשפרת את שיווי המשקל – המהווה את אחד הגורמים העיקריים לפציעות בקרב אוכלוסייה מבוגרת. זרימת הדם היעילה יותר משפרת את תפקוד מערכת העיכול, מורידה את לחץ הדם, מסייעת משמעותית להפחתת לחצים וחרדות ומשפרת את הזיכרון.

מכלול המרכיבים הללו מגבירים בצורה משמעותית את תחושת ההערכה העצמית והביטחון העצמי שלנו. פעילות גופנית סדירה יכולה לצמצם משמעותית ואף למנוע התפתחותן של מחלות, במיוחד מחלות היפו-קינטיות ומחלות ניווניות ולעכב התפתחות של מחלות הקשורות לגיל, כמו לחץ דם גבוה, סוכרת סוג 2, דלקת פרקים והידלדלות עצם.

לכל אלו נוספת גם עלייה ברמת האנרגיה לכל אורך היום ושינה טובה יותר במהלך הלילה, חידוד המחשבה ועירנות. התמדה בפעילות הגופנית לאורך זמן תבוא לידי ביטוי גם ברמה האסתטית, בירידה במשקל ובחיטוב הגוף. לשינויים הפיזיולוגיים והשיפור הבריאותי בשילוב עם היתרונות האסתטיים יש השפעה משמעותית על מצבנו הנפשי. כתוצאה מכך מצב הרוח עולה באופן ניכר, אנו הופכים רגועים ושלווים יותר ומתמלאים תחושת סיפוק והערכה עצמית. בניגוד לריצה או הליכה, שחייה בבריכה היא פעילות המתבצעת במקום סגור, המהווה פוטנציאל למפגשים חברתיים ויצירת קשרים בינאישיים, אשר בעלי השפעה מבורכת על מצבנו הנפשי.

בשורה התחתונה, חשוב שנפנים את היתרונות שיש לעיסוק בספורט על חיינו בכל גיל ועל יתרונות השחייה בתקופת הגיל השלישי. על אף הקושי לשלב פעילות גופנית בשגרת היום-יום שלנו, נזכור שלספורט ישנה השפעה ארוכת טווח מכרעת על איכות החיים ושאורח חיים ספורטיבי יכול להפוך אותנו לאנשים נמרצים, שמחים ובריאים יותר.

מוכנים לקפוץ למים?

07.08.22

לקוחות יקרים

ביום ראשון תשעה באב כל המרכזים של עולם המים פתוחים כרגיל למעט סניף קריית אונו – עירונית שיהיה סגור.

הסניף בבית נועם בקריית אונו בריכה טיפולית
פתוח כרגיל.