תפריט
Search
Close this search box.
חיפוש
דברו איתנו

מרכז מידע

מרכז מידע

נשימה נכונה בשחיית חתירה

נעים לנשום נכון בשחייה

נשימה נכונה בשחיית חתירהנשימה נכונה בשחייה

מנח נשימה בחתירה – למה זה כל כך חשוב?

שאלתם את עצמכם למה הרבה פעמים אנחנו מרגישים שאין לנו אוויר, צריכים בלון חמצן, מתעייפים מהר מאוד וצריכים לנוח כל כמה בריכות?! התשובה לזה היא בד"כ הסגנון (ולא הנשימה!).

כשמתחילים לשחות, ההמלצה היא להתאמן על חתירה ללא נשימה, ללא תזוזת ראש, עם סנפירים, עד שמצליחים לשחות 25 מ' ללא נשימה. לאחר מכן עוברים לשחייה ללא סנפירים ורק כשהסגנון משתפר עוברים לשלב הבא – ז"א איך לנשום? מתי לנשום? ומתי להוציא את הראש מהמים?

רבים השחיינים שמנסים ישר לתקן את הנשימה וזאת טעות מפני שקשה לנו להפנים מספר דברים במקביל. כדאי קודם לעבוד על סגנון ורק אח"כ על נשימה, כשעושים ההפך פוגעים בסימטריה של הסגנון. הוצאת הראש לצורך נשימה מוציאה מאיזון ועלולה לפגוע בצוואר. המטרה היא ללמוד להפיק תנועה שלישית (התנועה שאנו נושמים בה) שלא תעכב אותנו ותהיה הרמונית (כך שהמתבונן מהצד כלל לא יבחין בתנועת הנשימה של השחיין). לדוגמא, שחיינים ששוחים ספרינט (כל הכוח למרחק של 25-50 מ') אינם נושמים כלל בכדי שהנשימה לא תאט אותם. אבל אנחנו מדי פעם צריכים לנשום…!

הדגשים הבאים חשובים לשחייה מהירה יותר ללא פגיעה בצוואר, כתף וגב.

מנח נשימה בשחיית חתירהלנשום נכון בשחייה

  1. יד קדמית – צריכה להיות כ-20 ס"מ מתחת לקו המים, בהתאם לגמישות הצוואר.
  2. ככל שאנו גמישים יותר כך היד תהיה קרובה יותר לקו המים ולהפך, אך בכל מקרה לא תהיה על קו המים (אחרת היא תאט או אף תעצור את התקדמותנו).
  3. עין במים – נשמור על חצי עין-עין שלמה בתוך המים, ועין שנייה בחוץ.
  4. פה ואף – הפה אמור להיות בחוץ, פתוח בחלקו, ואף כל הזמן בחוץ.
  5. יד לירך – היד האחורית אמורה להיות צמודה לירך על מנת לא להפריע לגוף בנשימה ותוך כדי לקיחת האוויר והגלישה הגוף ממשיך להתקדם.
  6. רגליים וגוף – הגוף מתגלגל מצד לצד אך לא מגיע ל-90 מעלות והרגליים ממשיכות בבעיטות תוך כדי גלגול הגוף מה שמאפשר לראש לצאת מהמים ללא יצירת עומס על הצוואר.
  7. תזמון נשימה בשחייה – בטכניקה תחרותית מגלגלים את הגוף לקראת סיום הגריפה, אך בטכניקת WEST מחכים שהיד תהיה באמצע הגריפה (או תיגע במים) ורק אז מתחילים להזיז את הגוף עד למצב של נשימה מלאה.

שחייה על הצד עם סנפירים היא תרגיל קלאסי לשיפור הנשימה – חושבים כל הזמן על עין במים, פה ואף בחוץ, בריכה אחת עם יד ימין קדימה ובריכה שנייה עם יד שמאל קדימה.

ניתן לבצע את אותו התרגיל עם הראש למטה (מופנה לרצפה) למשך 5 שניות ובמנח נשימה למשך 5 שניות לסירוגין. התרגיל עוזר לנו לגלגל נכון את הגוף ולהגיע למנח נשימה כמה שיותר מהר תוך שימוש בשרירי הבטן והגב ולא בשרירי הצוואר.

שחיית WEST יוצרת הרמוניה עם המים ומחזקת את השרירים (בטכניקת WEST תנועות הגוף רפויות יותר ואז אין לחץ על המפרקים, כאבים בצוואר וגב וכדומה). הבנה טובה של מנח הנשימה משדרגת את השחייה גם אם אתם שחיינים טובים ונושמים נכון. תרגלו מנח נשימה בכל אימון במשך חודש (כ-300 מ' באימון) תאפשר לכם לקחת אוויר לאט, להתקדם מהר, לשמור על מפרקים ולהכניס בכל שאיפת אוויר יותר חמצן.

מומלץ כמובן לראות את סרטוני ה-WEST המדגימים תרגילים לנשימה נכונה בשחיית חתירה >>, אלו יסייעו לכם לשמור על המפרקים החשובים (כתף, גב וצוואר) שעלולים להיפגע בעקבות נשימה לא נכונה.

אתם מוזמנים לפנות לצוות עולם המים בכל שאלה. ובינתיים, נשימה ושחייה נעימה.  

מוכנים לקפוץ למים?

07.08.22

לקוחות יקרים

ביום ראשון תשעה באב כל המרכזים של עולם המים פתוחים כרגיל למעט סניף קריית אונו – עירונית שיהיה סגור.

הסניף בבית נועם בקריית אונו בריכה טיפולית
פתוח כרגיל.