שחייה, ריצה, אופניים – טריאתלון

  • בית
  • שחייה, ריצה, אופניים – טריאתלון

המסלול של ארז מולכו

ארבעה חודשים ומהפך – מאת גל קרניאל | תצלומים: דניאל צ'צ'יק

שחייה, ריצה, אופניים - טריאתלוןזה התחיל בללכת לבריכה, כדי להגיע לבריכה החליט לנסוע באופניים. משם המעבר לטריאתלון היה טבעי. "לפני שנה וקצת עישנתי בערך קופסת סיגריות ביום וכבר יצאה לי כרס קטנה", מספר ארז מולכו, בן 31 מפתח תקוה, "חברה שלי אמרה שאולי כדאי שאשחה קצת". מולכו קיבל את העצה. "בהתחלה עשיתי 30 בריכות ויצאתי מתנשף, אבל לאט לאט נכנסתי לזה יותר", הוא מספר. "מכיוון שהבריכה קרובה יחסית לבית, קניתי אופניים פשוטים ורכבתי לשם, כשניים וחצי ק"מ כל כיוון. זה מצא חן בעיני והתחלתי לרכוב גם בפרדסים שמאחורי הבית שלנו, באופן חובבני לגמרי". כעבור כמה חודשים כבר קנה אופני שטח טובים, ואז חבר הציע לו ללכת יחדיו לקבוצה שמתאמנת לטריאתלון. "אז כבר קניתי אופני כביש יקרים, אבל לא רציתי לרוץ, זה נראה לי משעמם". עם זאת הוא נכנע, הצטרף לקבוצה והחל להתאמן בריצה כדי להשתתף בתחרות "ספרינטריאתלון" (5 ק"מ ריצה, 750 מטר שחייה ו-20 ק"מ רכיבה באופניים). במאי כבר התחרה בתחרות "חצי איש ברזל" שהתקיימה בכנרת (21 ק"מ ריצה, 1.9 ק"מ שחייה, 90 ק"מ רכיבה) וביולי – בטריאתלון תל אביב (10 ק"מ ריצה, 1.5 ק"מ שחייה, 40 ק"מ רכיבה); "מבחינתי, זה היה אימון קליל". "ארבעה חודשים אחרי שהתחלתי לשחות חל מהפך בחיים שלי", מספר מולכו. הוא שינה את הרגלי האכילה שלו, הפסיק לצרוך מזון מהיר, עבר למוצרים מחיטה מלאה, נמנע מחלב וגבינות והפחית במידה ניכרת את צריכת הבשר. הוא השיל 13 ק"ג ממשקלו, סגר את הסטודיו לצילום שהחזיק שנים בלא רווח והצטרף לעסק המשפחתי, יבוא מוצרי חשמל לתעשייה. מאדם שקם בצהריים בלא לוח זמנים קבוע נהפך לאיש מחושב. "פתאום נכנסתי לעבודה סדירה. ידעתי שאני הולך להתעסק במשהו שאני לא הכי איהנה ממנו בחיים, אבל העבודה היא מבחינתי אמצעי להשיג דברים שאני אוהב, כמו צילום וטיולים בחו"ל וגם ספורט. בלי הספורט לא הייתי מצליח להחזיק בתפקיד מונוטוני שכזה".
שעון למדידת דופק לטריאתלון

שעון למדידת מהירות, דופק, קלוריות וגובה, עם אפשרות לחיבור לאופניים למדידת מהירות

פולינה, אשתו לעתיד, לא התלהבה במיוחד: "היה לי קשה בהתחלה", היא אומרת, "קודם הוא היה אדם ספונטני, פנוי, ועכשיו אי אפשר לצאת בערב כי מחר יש אימון. פתאום משהו שהוא לא אני תפס מקום מרכזי מאוד בחיים שלו. עכשיו אני כבר תומכת. ואני כבר יודעת שלירח הדבש ניסע עם האופניים". על ההשתייכות לקבוצה אומר מולכו: "אם עושים את זה לבד זה יותר קשה, אבל כשבשבת בארבע בבוקר אני נפגש עם עוד 40 מטורפים שמטפסים לנס הרים באופניים, זה מקל. אתה מרגיש שאתה לא הפסיכי היחיד".

סדר יום

04:30 מולכו משכים, אוכל חטיף אנרגיה ויוצא לאימון אופניים (שלוש שעות) או ריצה (שעה וחצי). חוזר לביתו להתקלח ולאכול ארוחת בוקר: קערה גדולה של דגנים עם חלב סויה וחביתה. 08:30 יוצא לעבודה. ב-12:00 אוכל ארוחת צהריים, בעיקר פסטה מחיטה מלאה וירקות. 17:30 גומר לעבוד. פעמיים-שלוש בשבוע עושה אימון שחייה של כשעה וחצי. 21:00 ארוחת ערב: חביתה וסלט.