לקוחות יקרים, חזרנו! כנסו לעדכונים >>
מכירות:073-7579019
כל נושא:03-6992995
 |  כניסה ללקוחות  |  EN

סיכום (נוסף) של אליפות העולם בשחייה

פורסם בקטגוריה: כללי ,
  • בית
  • כללי
  • סיכום (נוסף) של אליפות העולם בשחייה
אחת האליפויות המרתקות הסתיימה, וטובי הפרשנים כבר ערכו סיכומים. כולם דיברו על ריאן לוכטה, על הנצחונות על פלפס, ובעיקר ב-200 מעורב שהיה ככל הנראה ה-משחה של האליפות. כולם דיברו על מליסה (“מיסי”) פרנקלין, הצעירה בת ה-16 ש”הפחידה” את השיא ב-200 גב. (אמנם רבים התייחסו אליה כעל הפתעה ולא ממש שמעו עליה קודם, אבל למעשה מדובר בכשרון נדיר כבר שנים רבות, והיא שברה שיאי גילאים רבים בארה”ב מאז גיל 12) דיברו כמובן גם על סאן יאנג, הענק הסיני עם הסגנון הכל כך יפה ואלגנטי ועל שיא העולם שהוא שבר (ועל הספליט של 25.9 ב-50 האחרון ב-1500) אבל יש עוד כמה נקודות שלא ראיתי אליהן התייחסות רבה (או בכלל), אז רציתי להזכיר דוקא אותן.

התנועה התת מימית של רבקה סוני

יותר נכון – החוסר בתנועה התת מימית שלה. בדחיפה מהקיר בסיבובים, ואפילו בזינוק ב-50 חזה (!), רבקה סוני לא מבצעת תנועה תת מימית בכלל, אלא מתחילה מיד בתנועת החזה. אפשר לראות את זה בבירור בסרטון הבא:
גמר 50 חזה לנשים
ה”חוכמה” המקובלת היא שהתנועה התת מימית מהירה יותר מאשר תנועת החזה הרגילה. אני מניח שסוני לא ויתרה על התנועה “בטעות”, אלא בדקה וגילתה שאצלה התנועה התת מימית הרגילה איטית יותר. השאלה היא רק למה היא לא עובדת על זה יותר, כי אני משוכנע שהיא יכולה להיות מהירה קצת יותר אם היא תשתמש בתנועה תת מימית בצורה אפקטיבית. מאוד מוזר.

משחה השליחים 4×100 חופשי

כולם דיברו על המשחה של מגנוסן עם ה-47.49 המדהים (שיא טקסטיל) שלו. דיברו גם על המשחה החלש של ברנארד שגרם לכאורה לצרפתים בהפסד (הפסד נוסף בשליחים. זה כבר הפך למסורת) אבל אם מסתכלים על הספליטים, מגלים סיבה אחרת: זמני ההחלפה של אוסטרליה היו – 0.18, 0.03, ו-0.15. של צרפת – 0.38, 0.23 ו-0.18. עם זמני החלפה קרובים יותר לאלה של אוסטרליה, נבחרת צרפת היתה זוכה בזהב. זו עוד הוכחה לחשיבות העבודה על זינוקים והחלפות בשליחים.

אליזבת בייזל

אחד המשחים שהרשימו אותי בשנחאי היה ה-400 מעורב לנשים. אליזבת בייזל נתנה הופעה מרשימה, עם שיא טקסטיל מצוין ולא מאוד רחוק מהשיא העולמי. בוקי (סליחה, דוקטור בוקי צ’יש) אמר בשידור “אני לא מכיר אותה”. אני באופן אישי הייתי קצת מתבייש לומר את זה בתור פרשן מקצועי. בעיקר כשמדובר בשחיינית שהייתה (ועודנה) התקווה של ארה”ב במשחי הגב והמעורב כבר שנים. גם היא שברה שיאי גילאים רבים בארה”ב, מאז גיל 10. היא השתתפה בבייג’ין כשהייתה בת 16 בלבד (למעשה היא עוד הייתה בת 15), וסיימה שם במקומות המאוד מכובדים של 4 (ב-400 מעורב) ו-5 (ב-200 גב). בשלוש השנים מאז היא קצת נתקעה, וראתה שחייניות אמריקאיות צעירות אחרות כמו אליזבת פלטון, דגני קנוטסון (והשנה מיסי פרנקלין) מדביקות אותה ואפילו עוברות אותה. ב-200 גב בשנחאי היא גם קצת איכזבה, כשסיימה “רק” במקום החמישי. אבל ב-400 מעורב היא הפתיעה לטובה. אם בוקי היה מכיר אותה, הוא היה יודע שהיא הולכת לנצח (או לפחות להתמודד חזק על הנצחון) כבר אחרי ה-100 פרפר. אצל סטפני רייס, החלקים החזקים הם הפרפר (היא סיימה רביעית ב-200 פרפר) והגב. אצל בייזל – הגב (סיימה חמישית כאמור ב-200 גב) והחזה. הפרפר הוא הסגנון החלש שלה. בד”כ רייס פותחת פער גדול אחרי הפרפר והגב, ואילו בייזל נמצאת מאחור אחרי הפרפר וסוגרת בגב. בשנחאי, בייזל היתה חמישית אחרי הפרפר, אבל לא רחוק מאוד מרייס. זה היה צפוי שהיא תצמצם ותדביק בגב, ותפתח פער בחזה. פרט לפרפר, לבייזל תמיד היתה חולשה מסוימת בסיומת בחתירה. היא עבדה על זה קשה, והתוצאות ניכרו בשטח – היא סיימה ב-1:01.98, ורק טיפה יותר איטי משתי הסיניות ומבלמונטה.

תנועת הדולפין התת מימית של לוכטה

טוב, על זה כן דיברו, אבל זה היה מרכיב כל כך מהותי באליפות הזו ובהישגיו של לוכטה, שאי אפשר שלא להזכיר את העניין. לוכטה ניצח את ה-200 חופשי למעשה ביציאה התת מימית ב-100. הוא ניצל את העובדה שפלפס היה מופנה לצד השני (מן הסתם הוא ידע את זה עוד לפני המשחה, וסביר להניח שזה היה חלק מהטקטיקה שלו), ו”ירה” את עצמו מהקיר, מהמקום השלישי, חצי שניה אחרי פלפס, הישר ליתרון של בערך ראש ביציאה. הוא גם ניצל את העובדה שפלפס נושם לצד השני כדי להמשיך ולפתוח פער. כשפלפס הבין מה קורה, ההפרש היה גדול מדי. פלפס צמצם קצת בסוף, אבל זה לא היה מספיק.
גמר 200 חופשי לגברים
ב-200 מעורב, לוכטה הצליח לצאת טיפה יותר טוב גם בגב, וגם בחתירה, מה שמראה שהוא הצליח לעבור את פלפס בדולפין התת מימי. זה די מדהים ביחס ליתרון הפיזיולוגי של פלפס, עם כפות רגליים ענקיות, וגמישות בלתי אפשרית בקרסול ובברך. אבל השליטה של לוכטה ב”סגנון החמישי” בלטה בעיקר ב-200 גב. אירייה היפני שוחה כל כך הרבה יותר יפה מבחינה טכנית. אבל בכל יציאה תת מימית לוכטה פתח פער עצום על אירייה – נראה לי שכל ההפרש ביניהם היה ביציאות התת מימיות.
גמר 200 גב לגברים
השיפור של לוכטה בדולפין התת מימי, מראה שעם עבודה קשה ונכונה רבים אחרים יכולים להשתפר. והשיפור הזה מאוד משתלם בתוצאה הסופית.