073-7579019
 |  כניסה ללקוחות  |  EN

אקווטלון – ספורט היאבקות מים

  • בית
  • אקווטלון – ספורט היאבקות מים

אקווטלון | היאבקות במים

את האקווטלון (אקווה=מים, אטאלון=היאבקות), ספורט היאבקות מים, המציא יגאל (איגור) אוסטרובסקי במוסקבה בשנת 1982, לאחר שחל איסור ללמד אומניות לחימה כמו קראטה. יגאל שהיה אז מדריך שחייה וצלילה במכון הטכנולוגי של מוסקבה, ולימד בין היתר קראטה יפני לשיפור הכושר ויכולת הריכוז, “ירד למחתרת” ופיתח את הלוחמה מתחת למים. בשנת 1990, יגאל והאקווטלון עלו ארצה. יגאל עבד בהתחלה כמציל, המשיך כמדריך שחיה, לאחר מכן כמדריך צלילה ולבסוף הפך למייסד ויו”ר ההתאחדות הבינלאומית לאקווטלון. כיום, מורה לחינוך גופני דרך משרד החינוך בחטיבה “אחד העם” בפתח תקווה ובחינוך מיוחד. האקווטלון צובר תאוצה בעולם, מתאמנים בו גברים ונשים, וכיום ישנם 400-500 משתתפים בארץ בארבעה מועדונים (פולג/נתניה, אשדוד, חיפה, רמת גן). אימוני אקווטלון מתחילים החל מגיל 8, וניתן להתחרות מגיל 10. החוג בפולג מתקיים בקבוצה, פעמיים בשבוע, בהדרכתו של יגאל והצוות שלו.

הדבר החשוב באקווטלון הוא עומק הבריכה. העומק האופטימלי לקרב הינו 3-4 מטר, אבל אפשר גם אחרת – אליפות העולם לשנת 2007 התקיימה באיטליה בעומק מאד קשה של 5.5 מטר. באותה תחרות, רק הבוגרים השתתפו וניצח הספורטאי דימיטרי סירקין.

בארץ, הבריכה הכי מתאימה, בעומק 3 וחצי מטר, נמצאת בגבעת חיים שם מתקיימת אליפות ישראל. תחרויות פנימיות מתקיימות באשדוד ויתקיימו בעתיד גם בבריכת עולם המים בפולג. בכדי שהמתחרים יוכלו לצלול, לשהות בעומק, לשנות כיוון ולהיאבק בזריזות, הם קודם כל עוברים הכנה – לומדים לשחות עם/בלי סנפירים (חזה, חתירה, גב) וצוברים בטחון ושליטה בתנועה במים, אחר כך לומדים לשחות בשטח תָחוּם (מה שנקרא זירה), לצלול לעומק ולצלול-לשהות למרחק של 25 מטר. האימונים מחזקים את הגוף, מפתחים שרירים, מפתחים סיבולת לב-ריאה ויכולת לעצור נשימה לזמן ארוך. לאחר ההכנה, לומדים “לשחק” אקווטלון ויותר מאוחר משלבים חוקים. לאחר שלושה חודשים מתחילים להתאמן לתחרויות. ההשתתפות בתחרות תלויה כמובן במוכנות הילד. ולתכל’ס… כל קרב נמשך חצי דקה, יש 3 סיבובי התגוששות ובין כל סיבוב הפסקה של דקה. למתחרה אחד קשור לקרסול שרוך אדום, ולמתחרה השני שרוך צהוב. הראשון שמצליח לשחרר את השרוך מרגלו של היריב ולהרים אותו מעל המים הוא המנצח. המנצח בכל סיבוב מקבל 3 נקודות, המפסיד נקודה אחת. עבירה גוררת הורדת נקודה. המשחק הוא אגרסיבי אך לא אלים, לכן גרימת נזק גופני כגון לחנוק, לתפוס בצוואר או להרביץ – אסורות ומהוות עבירות על חוקי המשחק. השילוב בין המרכיבים, נשימה, כוח, מהירות, סנפירים ומשחק יוצרים חוויה מיוחדת במינה.